Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
403

Drogie "Orły"

6 postów w tym temacie

[Wydzielone przez moderatora z watku http://aftereffects.pl/viewtopic.php?t=145], zmienione na potrzeby działu

Drogie "Orły",

Doskonale wiem jak trudne są początki w AE. Wiedzą to też inni uczestnicy tego forum. Dlatego każdy choć trochę doświadczony użytkownik AE chętnie pomoże wam zrobić coś fajnego, co ucieszy i oko widza i serce twórcy. By ułatwić wam na starcie życie, zapraszam do lektury poniższego tekstu - to coś jakby FAQ. Omawia najczęstsze problemy - z waszymi pytaniami oraz ze specyfiką pracy z AE.

WASZE PYTANIA:

Gdy zadajecie pytanie "jak zrobić dany efekt", opisujcie dokładnie problem, podawajcie linki do youtube, wrzucajcie screenshoty. Nawet w wypadku niby-oczywistych źródeł (znane seriale, znane filmy) może się okazać, że ktoś z forum wie doskonale jak się dany efekt uzyskuje, a danego dzieła nie oglądał - i z pomocą gorzęj.

Gdy zadajecie pytania odnośnie problemów technicznych w samym AE - również dokładnie opisujcie problem. Wrzućcie screenshoty, napiszcie co się dzieje po czym, a przede wszystkim - najpierw - użyjcie funkcji "szukaj" i zapoznajcie się z poniższymi prawami jakimi rządzi się zabawa w efekty video i praca z AE:

PODSTAWY HIGIENY PRACY Z AE

0. Jeśli AE regularnie wywala się przy imporcie czy renderze, na 90% jest to wina zainstalowanych w systemie kodeków (PC). Tyczy się to kodek-paków z kosmosu, kodeków w wersji lite, dziwactw niewiadomego pochodzenia, zassanych z jakimś torrentem znalezionym na stronie o porno, warezach i wannach z hydromasażem. Wrzućcie sobie do systemu tylko potrzebne kodeki z oficjalnych stron, reszta - won.

1. Większość problemów na początku przygody z AE bierze się z używania nieodpowiednich kodeków w nieodpowiednich momentach. Nauczcie się, że AAE najlepiej pracuje na wejściowych plikach bez kompresji - zarówno przy audio jak i przy video. Nie ma zmiłuj. Nie wsadzamy MP3 - tylko WAV/AIFF, nie używamy MPEGów, tylko ładnie dekompresujemy najpierw to co nas interesuje do DV, QT TIFF, lub sekwencji JPG/TGA/TIFF/PNG. Większość wywałów programu przy renderze bierze się stąd, że wrzucacie do niego AVI DIVX/XVID, MPEG, MP2, M2T, MP3, WMV albo inne skompresowane ustrojstwo.

Co gorsza - pliki video i audio z sieci, pobrane via P2P, często zawierają błędy. Odtwarzacze i niektóre programy mają odpowiednie mechanizmy, żeby sobie z takimi dziurami w plikach radzic. Niestety, AE wymaga pracy z nieuszkodzonymi plikami, więc - znów - jest to kolejny powód do przekonwertowania skompresowanego pliku przed rozpoczęciem z nim pracy.

Jest jeszcze jeden minus plików z kompresją - spowalniają piekielnie render. Czasem przez 1 głupie mp3 w projekcie (a pamiętajmy, że avi i qt potrafią zawierać dźwięk w mp3) render może zwolnić nawet dziesięciokrotnie... o ile się nie wywali całkiem.

2. AAE kiepsko radzi sobie też w drugą stronę - z kompresowaniem plików, zwłaszcza do "dzikich kodeków znikąd". Szególnie tyczy się to XVID, DIVX i innych cudów. Dodatkowo, kompresowanie w AE spowalnia render. Najlepiej z AE wypuszczać DV, QT TIFF lub sekwencje obrazków. BARDZO ewentualnie - MP4 i tylko jako plik wynikowy.

3. Na etapie pracy z plikiem między programami (Montaż<->AAE) także używamy tylko plików DV, skompresowanych przejsciowo (intermediate) lub nieskompresowanych. Ważą dużo, ale... patrz pkt 4. Kompresowanie ich pomiędzy softem do montażu a AE to bezcelowa strata czasu, jakości i prosta droga do kolejnych problemów z renderem.

4. Miejsce. Jeśli już zaczynamy bawić się w obróbkę video, pamiętajmy, że do tego potrzebne jest miejsce na dysku (MASA miejsca) i lepej go nie żałować. Nawet jeśli masz maszynę z N-rdzeniami i N-gb ramu, bez kilkunastu gb na prosty projekt nie ma nawet co siadać do AE. Zwłaszcza, że przed zabawą czasem trzeba wykonać konwersje plików, czyli patrz pkt 1.

5. O kompresji myślimy dopiero gdy mamy plik wynikowy. Dopieeero gdy już dzieło powstanie w formie dv/lossles kompresujemy je do wymarzonych formatów, ALE OSOBNYM SOFTEM, nie w AE. Od tego jest np. Virtualdub czy FFMpeg.

0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

403, Cześć

Mam Adobe after effects 7.0 pro i kompletnie nie wiem gdzie zacząć , nie znam żadnych funkcji, raz zrobiłem efekt zwolnionego tępa ale nie wiem jak ... :( ..

Masz może jakieś spolszczenie czy poradnik , cokolwiek byle by mi to pomogło??

Z góry dzięki

Pozdrawiam

0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzieki , nie zauwazylem tego posta

0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No niestety, tylko ang, tak to już jest ze wszystkim prawie... ale dzięki!

0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czasami wystarczy dobrze sformułować pytanie w Google i dużo można się samemu dowiedzieć. Myślenie nie boli:)

0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0