Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
maltaannon

Zanim poprosisz o tutorial

1 post w tym temacie

Uprzejmie prosimy o zamieszczanie jak najbardziej szczegółowych informacji na temat pomusłu na tutorial, jako, że tutorial tutorialowi nierówny. Umieszczanie jedynie szczątkowych informacji może ostatecznie prowadzić do nieporozumień, które później autor będzie chciał wyjaśnić, z czego w efekcie powstanie zbędna dyskusja na temat tego "co autor miał na myśli", oraz wklejanie linków, które prawdopodobnie od dawna znajdują sie w dziale Pomocne llinki.

Opis pomysłu na tutorial

Przede wszystkim pogoogluj trochę, skorzystaj z działu Pomocne llinki lub Tutoriale w przygotowaniu, zanim poprosisz o tutorial i zobacz, co już w danym temacie zostało zrobione. Do każdego problemu można podejść na kilka sposobów.

Przykład:

1) "Tutorial o robieniu tekstu 3D"

Zle - tekst 3d można zrobić na wiele sposobów, o czym można się przekonac googlując lub przeglądajac popularne strony poświecone After Effects.

Możliwe techniki - oprogramowanie 3d, duplikowanie warstw, plugin Shatter / Zaxwerks, .......

2) "Tutorial o robieniu tekstu 3D korzystając z pluginów"

Lepiej - wykluczamy kilka istniejących rozwiązań, ale pluginy w przypadku After Effects też można podzielic na trzy kategorie: dostępne w wersji Standard, dostępne w wersji Professional, pluginy innych wydawców (tu można sprecyzować jakich).

Możliwe techniki - plugin Shatter / Zaxwerks, ........

3) "Tutorial o robieniu tekstu 3D nie korzystając z zewnętrznych pluginów"

Jeszcze lepiej - taka informacja daje już wąskie gardło możliwości i jest bardziej atrakcyjna, gdyż wyklucza używanie zewnętrznego oprogramowania lub pluginów, za które trzeba zazwyczaj dodatkowo płacić.

Możliwe techniki - plugin Shatter, duplikowanie warstw

4) "Tutorial o robieniu tekstu 3D nie korzystając z pluginów i bez duplikowania warstw"

Dobrze - osoby, które znają temat takie właśnie rozwiązanie byłoby interesujące, skutkiem czego zaczęły by uważnie śledzić wątek.

Możliwe techniki - ???

Powyższy przykład pokazuje jak różnie można opisać i rozwiązać ten sam problem. Wybrałem takie, a nie inne zagadnienie, gdyż akurat do niedawna nadal nie istniało rozwiązanie dla punktu 4). Szczęśliwie udało mi się je rozgryźć jakiś czas temu. Jeśli chcesz je poznać zapraszam tutaj.

Oczywiście rozumiemy, że ciężko jest zawrzeć w opisie wszystkie informacje. Prosimy jedynie o staranne i jak największe uszczegóławianie opisów - najlepiej w punktach. Krótko, zwięźle, i na temat.

Tematy postów

Krótka nazwa planowanego tutoriala, najlepiej w języku angielskim. Dlaczego? Angielski jest "globalnym językiem urzędowym". Angielskie strony lepiej się indeksują, i większość zapytań w przeglądarkach również jest w języku angielskim. Ostatecznie spowoduje to, że gdy tutorial już powstanie, więcej osób go odnajdzie. Nawet, jeśli tutorial będzie po polsku, to o ile będzie to wideo tutorial, lub tutorial tekstowy ze screenshotami, to większość osób sobie z nim poradzi.

Przykład: 3D Text and Logo

Przykład: 3D Text and Logo (no plugins)

Przykład: 3D Text and Logo (preset)

Podsumowanie

Stosując się do powyższych zaleceń przyczyniasz się do zmniejszenia szumu informacyjnego, zwiększenia ilości unikalnych tutoriali wysokiej jakości.

Dziękujemy za uwagę.

0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0