Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
imeil

PRZYDASIE - Tipsy ułatwiające życie.

26 postów w tym temacie

Dziś rozpoczynam cykl krótkich tutoriali i tipsów przeznaczonych dla w zasadzie każdego kto zajmuje się twórczością wideo, od amatorów chcących pokazać komuś swoje dzieła nagrane telefonem komórkowym szerszej publiczności, przez motion designerów a na Vj'ach kończąc.

Cykl będzie nosił typowo polską niegramatyczną nazwę PRZYDASIE czyli zbiór porad które może dla wielu mogą wydawać się niepotrzebne, ale które warto gdzieś znać, ponieważ czasem się przydają :)

Tutoriale są dostępne w wersji pdf.

Ideą przyświecającą cyklowi będzie szukanie rozwiązań darmowych ( na ile to będzie możliwe), legalnych i możliwych do osiągnięcia dużo łatwiej niż w powszechnie przyjęty sposób.

Na pierwszy ogień idzie program VirtualDub - wyglądający dość archaicznie, ale posiadający ogromny potencjał i bez którego wielu wideomaniaków ( ze mną na czele ) nie wyobraża sobie funkcjonowania. W przyszłości planowane są przydasie związane z programami takimi jak: After Effects, Adobe Premiere Pro, Resolume Avenue, OpenTZT, Sqirlz Morph i kilkoma innymi. Poruszone zostaną zagadnienia konwersji pomiędzy formatami (avi, mov, mp4, flv,mpg, rmvb), korekcja obrazu oraz wiele, wiele innych.

Zeby już nie gadać zapraszam do lektury pierwszego Przydasia traktującego o zmianie kodeka na nam odpowiadający.

Przydaś1 Download i info

Kolejne planowane przydasie będą poruszały tematy: konwersja wielu plików jednocześnie ( batch conversion), otwieranie plików mov w VD, cięcie i i montaż plików w VirtualDub, dzielenie plików na wiele równej długości plików ( wg. ilości klatek),...

Jeśli ktoś miałby jakieś sugestie, pomysły, pytania czy uwagi związane z Przydasiami to zapraszam do kontaktu który można znaleźć na mojej stronie http://vjsplasz.blogspot.com .

Pozdrawiam i życzę miłej zabawy.

0

Fajnie że ktoś myśli o takich osobach jak jak którzy chcą być mistrzami w AE.

0

Przyszedł czas najwyzszy na kolejnego przydasia.... Tym razem Multikonwersja plików jest tematem głównym, tak więc bez zbędnego gadania zapraszam do lektury:

Zapraszam do kosciągania, używania i komentowania.

Pozdrawiam

0

hmm na pewno się przyda tylko nie wiem czemu ja widzę same czyste kartki...

chyba że na tym ma polegać właśnie kurs.. :|

0

Nie wiem czemu masz czyste kartki. U mnie wszystko jest ok

0

hmmm.. a następny "przydaś" mógłby być o najlepszych ustawieniach koneversji w AAE i konverterze Prodcoder 3?

0

Przydają się te przydasie dzięki. Krótko zwięźle i na temat. Czekamy na następny.

0

Nastepne już w drodze. Niestety Julass żaden z najbliższych przydasiów nie będzie na temat AE bezpośrednio ( przynajmniej nie najbliższe 3-5 ). A to dlaczego? Bo tak :)

A tak serio - w przydasiach chce się zająć rozwiązywaniem problemów podstawowych ( o których wielu nawet Pro użytkowników zapomina albo nawet nie ma ich świadomości ), oraz takich zagadnień których rozwiązanie jest dużo łatwiejsze do osiągnięcia przy użyciu darmowych lub prostszych aplikacji, lub w idealnych przypadkach wszystkie z tych trzech rzeczy jednocześnie. Oczywiście do AE również dojdziemy ale wszystko po kolei :)

Propozycje kolejnych tematów jak najbardziej mile widziane... i z pewnością część z nich pojawi się w kolejnych przydasiach.

0

Bardzo dobrze że nie o AE bo tego jest pod dostatkiem a o takich aplikacjach uzupełniających nie ma zbyt wiele na necie. Coś o zgrywaniu materiału cięciu montażu etc. by się przydało.

0

Dość szybko przyszedł czas na nowego Przydasia. Tym razem będziemy się zajmować usuwaniem pól ( deinterlacing ) - czyli czynnością o której wiele osób nie ma zielonego pojęcia, a która jest bardzo ważna jeśli chcemy np. udostępniać nasz materiał w internecie. Mówiąc bardzo oględnie pola są pozostałością po telewizji analogowej ale może żeby was nie zanudzać

zapraszam do pobierania Przydasia w którym dowiemy się jak się pozbyć pól:

Przydaś3

- Download i info

Zapraszam do pobierania.

Pozdrawiam

0

ja bym proponował przydasia z innymi formami korekty jakościowej obrazu, bo mimo wszystko większość z nas częściej korzysta z cyfry niż wyjściowego analoga; być może wypowiedzieć mogłoby się więcej osób, bo każdy przecie ma swoje pluginy i sposoby :)

0

chodzi mi raczej o usprawnianie pixelozy niż deinterlacing; jak będę miał chwilę, to wrzucę swoje sposoby

0

Usprawnien pikselozy jest przynajmniej kilka.... ale dajcie mi chwilę... wszystko po kolei. Będą i tutsy na temat poprawy jakości, kolorów, kontrastu, deblockingu etc. chyba że oczywiście ktoś z was mnie ubiegnie i zrobi swojego tutsa o tym.

0

wielu z nas zna ten tutorial ale jak już napisałem wcześniej:

Ideą przyświecającą cyklowi będzie szukanie rozwiązań darmowych ( na ile to będzie możliwe), legalnych i możliwych do osiągnięcia dużo łatwiej niż w powszechnie przyjęty sposób.
0

Ja mam jedynie zastrzeżenia co do PDF'a. Używam AR 9.1 i odświeżanie zabija mi przyjemność czytania. Nie można by tego "spłaszczyć" albo ustawić trochę mniejszą jakość kompresji?

0

W trzecim przydasiu zostalo zminiejszone dosc mocno... ale postaram sie to poprawic.

0

O teraz spojrzałem do 3-ciego (masz niezły rozpęd) i już jest spoko.

0

Czasem tak bywa że na podstawowe rzeczy nie zwraca się uwagi... Ale obiecuje iż sie to więcej nie powtórzy. Wszystkich zainteresowanych i poirytowanych wolną pracą moich pdf-ów informuję iż pliki wszystkich przydasiów zostały zoptymalizowane i są gotowe do pobrania na mojej stronie.

Pozdrawiam i czekam na dalsze propozycje, sugestie, pytania dotyczące przydasiów i ich okolic. Możecie pisać Tu, na PM, lub bezpośrednio na gg.

0

Witam. Mam problem. Zgodnie z pierwszym przydasiem zainstalowalem wszystkie 5 zestawow z kodekami zgodnie z zalecana kolejnoscia. Pomimo tego w virtualdub mam do wyboru jakies 5 rodzajow kompresji. Cos jest nie tak bo na zdjeciu z przydasia jest ich ponad 10 chyba. Probowalem juz z wyinstalowaniem wszystkich kodekow i zainstalowaniem na nowo. Moze jeszcze trzeba jakies zainstalowac bo nie mam np. microsoft h.261,263 video codec i kilku innych. video codec Ma ktos moze jakis pomysl? Pzdr

0

Jeśli chodzi o kodeki widoczne na screenie to nie będziesz ( po zainstalowaniu 5 przeze mnie podanych ) widział takiej samej listy jak na screenie, a wynika to z tego i nie było sensu pisać o tych dodatkowych ze względu na ich ograniczone i specjalistyczne zastosowanie. Nie należy się sugerować listą która jest widoczna na screenie, ponieważ nie została ona podana jako lista kodeków jakie powinieneś widzieć po zainstalowaniu powyższych pięciu.

W pierwszym Przydasiu podałem optymalne ( oczywiście subiektywnie ) ustawienie kodeków, które zapewni swobodną pracę każdemu kto chce oglądać wszelkie filmy na swoim komputerze oraz pragnie tez rozpocząć zabawę z montażem i jego okolicami. Jak zauważyłeś we wszystkich tipsach używam kodeka lagarith z tego względu iż jest on free, jest loosless oraz swietnie sobie radzi w takich programach jak VD, AE, Premiere... i wiele wiele innych. Mówiąc w skrócie jest to - moim zdaniem -najlepszy wybór dla kogoś kto tworzy wideo i chce je zachować do dalszej obróbki.

Obiecuje że jesli będzie jakiś przydaś na temat kompresji optymalnych dla różnych zadać to obiecuję rozpisać się na temat tych wszystkich dodatkowych w moim systemie oraz ich przeznaczeniu.

0

Po bardzo intensywnych 2 tygodniach pracy przyszedł czas na publikacje kolejnego Przydasia i tak jak obiecałem tym razem zajmiemy się tworzeniem slow motion. Dalej bazą do osiągnięcia naszego celu będzie program VirtualDub, choć tym razem do pomocy użyjemy programu AviSynth który od teraz będzie się pojawiał również w kolejnych Przydasiach, ale dość już gadania zapraszam do zabawy:

0

Drodzy koledzy... w trakcie tworzenia Przydasia nr.4 wkradł się błąd...

skłądając tekst pominąłem jeden ważny krok jakim jest deinterlacing... Dlatego też zapraszam do pobierania juz uaktualnionego i poprawionego tutoriala z mojego bloga.

Za niedogodności przepraszam.

0

Po dłuższej wakacyjnej przerwie wracam z nowymi Przydasiami. Tym razem zająłem się bardziej kompleksowym potraktowaniem programu VirtualDub i próba zmontowania całego filmu w tym programie. Poradnik jest podzielony na części aby każdy mógł łatwo znaleźć informacje go interesujące. Tak więc bez zbędnego gadania zapraszam do pobierania poradnika i korzystania z wiedzy w nim zawartej.

0

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0