Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
Marus

H.264 traci kontrast

6 postów w tym temacie

Cześć.

Ostatnio zauważyłem, że h.264 traci kontrast po renderze. Bez różnicy czy renderuje tym kodekiem do QuickTime (mov) czy mp4.

RJPLHkv.jpg

Rozdzielczość 1920x1080, 25fps, progresywnie, CBR 80mbps. Czy ktoś ma jakiś pomysł?

0

Pomysłów jest kilka.. a dokładniej rzecz ujmując - powodów. 

1. To że obrazek który w postaci bezstratne zajmuje kilka terabajów kompresujemy do 700 mb ma z pewnością ogromy wpływ na jego jakość a przekłamania w kolorach są jedną z takich konsekwencji.\

2. Sprawdź jak ten film widzą inne playery ponieważ różne kodeki sa różnie interpretowane i przetwarzane przez różne playery i tak obrazek który ma wygląd A w programie na którym pracujemy  po renderze może wyglądać w VLC nie jak a  a jak B a w jeszcze innnym playerze jak C. Dlatego też gdy np. produkujemy materiały na rynek profesjonalny - np do telewizji albo do kina cyfrowego to mamy bardzo mocno określone kodeki ich parametry i formaty - aby mieć pewność że nie będzie przekłamań. 

0

Słuszna uwaga Emilu co do programu - odpaliłem ten plik w Media Playerze Classic i nie dość, że kontrast większy to i nasycenie mocniejsze. Dziwna sprawa, może spróbuję zaktualizować VLC. A już miałem crashować blacki :P

0

Jeżeli masz sterownik nvidii, to wejdz w ustawienia "Wyreguluj ustawienia kolorów obrazu wideo", daj zaawansowanie i ustaw zakres z "Ograniczonego" na "Pełny". Powinno rozwiązać problem jeśli chodzi o widok na Twoim komputerze, tylko jak komuś wysyłasz to wtedy musisz się liczyć z tym że może widzieć to w tych takich "wyblakłych" kolorach  :P

0

Jeżeli masz sterownik nvidii, to wejdz w ustawienia "Wyreguluj ustawienia kolorów obrazu wideo", daj zaawansowanie i ustaw zakres z "Ograniczonego" na "Pełny". Powinno rozwiązać problem jeśli chodzi o widok na Twoim komputerze, tylko jak komuś wysyłasz to wtedy musisz się liczyć z tym że może widzieć to w tych takich "wyblakłych" kolorach  :P

Tu nie jest problemem ustawienie ekranu komputera skoro różne programy pokazują kolory różnie. To kwestia kodektów i tego jak interpretują dany materiał. 

0

Tak, ja to rozumiem, że każdy odtwarzacz inaczej interpretuje dany kodek. Ale o ile pamiętam, co kiedyś czytałem to chodzi tez o te właśnie ustawienie, nie każdy odtwarzacz interpretuje dany kodek jako pełny zakres kolorów. Nie wiem dokładnie jak to działa, ale po zmianie tego ustawienia, każdy odtwarzacz u mnie pokazuje taki sam obraz, a przynajmniej bardzo zbliżony. Nie ma takiej różnicy.

Mogę to pokazać na moim starym montażu video:

(Używam firefoxa, wiec radze tez tak odpalić bo np. bodajże w chrome już jest dobry kolor/kontrast niezależnie od ustawień) Odpalcie sobie sam początek video w firefoxie na ustawieniu domyślnym nvidii, zwróćcie uwagę na kolory, potem zmieńcie ustawienie na "zakres tonalny Pełny" tak jak pisałem wyżej, odświeżcie stronę i odpalcie znowu początek. Jest wyraźna różnica, za pierwszym razem jakby kolory są "wyprane", a za drugim już są ładne/kontrastowe, takie jakie miałem domyślnie podczas montażu w premierce.

Tak samo można na ustawieniach domyślnych nvidii odpalić to video obok siebie w firefoxie oraz chrome, widać dużą różnicę. Można porównać różne przeglądarki do różnych odtwarzaczy video, inaczej to interpretują. Natomiast po zmianie tego ustawienia, zawsze wyglądają tak samo. Nie ważne czy inne przeglądarki, czy inne odtwarzacze.

0

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0